Hjælp fra FORUM

Viser 25 indlæg - 1 til 25 (af 30 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #19356
    Ole Andreasen
    Participant

    Hej Alle. Jeg håber at I kan hjælpe her:
    I kender sikkert alle Teknos æsker til 928/929 Mercedes Benz 230 SL, de røde papæsker,med og uden Bohnstedt-Petersen A/S reklame samt div. udsigtsæsker men, hvem af jer kender historien bag denne æskes udseende Håber på lidt historiske oplysninger. MVH Ole A

    Attachments:
    #19361

    Hej Ole :
    Fin æske den der. Et eller andet sted forekommer det mig som noget med jubilæum. Det synes jeg at have hørt. Der står 280SL på så hvornår kom den ? 1886 + 75 år = 1961 og 80 år er 1966. Eller den Danske imprrtørs jubiæum ? Det kommer an på hvor gamle biler der vises på æsken.
    mvh
    Hans Jørgen

    #19367
    Ole Andreasen
    Participant

    Hej Hans Jørgen
    Jeg har også hørt noget lignende (jubilæum) men, jeg har set tilsvarende æsker, både med 230 SL, 250 SL og 280 SL på endeflappen.. Men det kunne være interessant og opspore den virkelige historie bag eller årsag til den fine æske!
    Den viste (på billedet) æske er dog en reproæske men, jeg har netop købe en 250 SL (i øvrigt den sidste jeg manglede før hele 250 SL serien er hjemme) med en sådan æske i Tyskland, men har endnu ikke modtaget pakken. Spændende!
    MVH Ole A

    #19371

    Nå jeg har kikket lidt på nettet uden større hæld, men noget har jeg fundet ud ad.
    A) Mercedes-Bens begynder i 1886
    B) Bohnstedt-Petersen starter i 1911
    C) Bohnstedt-Petersen starter med Merceded-Benx i 1934
    Tager vi pkt. C) så er det 30 år til lands, til vands og i luften for B-P i 1964. Samme år stopper man samle fabrikken og konsentrere sig 100% om import af færdige biler. Det kunne være en mulighed.
    B) Giver 50 år i 1961 men det holder ikke med en 280SL Men 55 år for firmaet B-P i 1966 kunne være plausibel.
    A) 1966 bliver Mercedes-Benz 80 år Det kunne også være en mulighed.
    De æsker jeg har fundet på nettet står der kun 280SL på og det passer vel meget godt med en 280SL
    For at ødelægge det hele skal der oplyses :
    Bilen – Mercedes-Benz 230-280SL – model W113.
    230SL kom i 1963 udgik i 1967
    250SL kom i 1966 og udgik i 1968
    280SL Kom i 1967 og stoppede i 1971
    Skal det så være en sprit ny 1967 model, efteråret 1966 i jubi. box ? uha den strammer lige med årstallene, og model betegnelsen, men måske. Tekno har været på forkant. Bohnstedt-Pedersen ligeså, og kunne kalde den for en jubi. model for sig selv, og for Mercedes, afh. af hvad det lige passede bedst i en handels situatione, med faderen til knægten der lige fik en “reklame” bil 🙂

    Hilsen Hans Jørgen

    #19372
    Ole Andreasen
    Participant

    Hej Hans Jørgen Tusinde tak for det detaljerede svar. Med baggrund i studiet af tegningerne på æsken, hvor der er stregtegninger af de allerførste Mercedesér og modellerne videre op gennem tiden, tror jeg at jeg vil “hælde” til dit forslag A!! Det ser ud og lyder som en fornuftig forklaring, at det er if. et 80 års jubilæum hos Mercedes Benz.
    Jeg afventer stadig “min bil” (250 SL) fra Tyskland og det bliver derfor spændende at se, om æsken er en 250 SL eller som ventet en
    280 SL æske. MVH Ole A

    #19375
    Knut J Vognstølen
    Participant

    Hei Ole A.
    Du skriver: “(i øvrigt den sidste jeg manglede før hele 250 SL serien er hjemme)”. Hvor mange forskjellige 250SL har du da? 🙂
    Når det gjelder esken som startet dette emnet:
    Jeg har den esken med 230SL på. Trodde de sluttet med 230 når 250 var kommet, og likedan sluttet med 250 når 280 var i handelen? 🙂
    Og når det gjelder den røde esken: Finnes den også uten “Bohnstedt-Petersen A/S”? Jeg har rød B.P. eske til 928 og 929 230SL, og nyere vindus eske til 928 og 929 280SL.
    Knut

    #19377
    Anonym
    Inactive

    Bohnstedt-Petersen havde 50 års jubilæum i 1984 som forhandler af Mercedes i Danmark, mener der kom en helt ny bog måske sidste år
    vedr Mercedes i Danmark, måske kan det bruges til noget.

    #19378

    Jep — Findes i store træk på engelsk, på nettet har læst. Problemet er nok at Tekno hos BP er blot en reklame som der ikke ofres tid på.— og knut — Iflg. Wikipedia og andre killer så overlapper modellerne hinanden med et lille års tid. Sikkert for at få solgt overskuds dele, og for at sikre biler til kunder der ikke havde råd til den nye og kraftigere model hver gang. Måske noget med at holde den nye til hjemme markedet et år, før den kom på verdens markedet ? Det er jo en måde hvor på man kan holde udgifterne nede, vedr. børne sygedomme på en ny model. VW gjore det sådan til op i 1970´rne. Der kan også være noget med export til USA. Vis bilen IKKE var på bilen hjemme marked, så var der ikke amerikanske straffe afgifter, ved indførelse af biler. Derfor kørte Volvo 444/544 lystig med B16 motore i Sverige, men til USA var vognen med B18 motore.Samme situation gjaldt Amazon. Man sparede simpelt hend afgift, og kunne sælge bilen billigere på et stort marked. Det var noget der måske godt kunne mærkes i Mercedes klassen, hvor bilen måske blev billigere end Porsche, Ford Mustang, Chevrolet Sting Ray mf.
    Findes æsken med 230SL på, så må den være kommet i forbindelse med Mercedes-Benz eget 80 års jubilæum…1966 … Bohnstedt-Petersen som firma blev 55 år i 1966 — Da bilen i omkr. samme periode havde betegnelsen 230-250 og 280, så kan æsken godt være fra 1965 – 67
    Hilsen Hans Jørgen
    http://bohnstedtpetersen.dk/index.htm

    #19382
    Ole Andreasen
    Participant

    Hej Knut Jeg har 6 stk 250 SL i henholdsvis cabriolet: (hvid, rød og sort) og hard top modellen (hvid, rød og sort) ! samt et par Police og Polizie i 250 SL!
    Jeg ved godt, at du måske vil påstå, at der er mange flere varianter, men jeg anser ikke farven på indtræk mm som en del af typebedstemmelsen, idet dette jo kan skiftes som man ønsker.
    MVH Ole A

    #19383
    Knut J Vognstølen
    Participant

    Hei Ole!
    Imponerende! Trodde ikke 250 ble levert i alle tre fargene. 🙂
    Knut

    #19384
    peter frandsen
    Keymaster

    Hej

    Hvor er det spændende at se hvordan tråden udvikler sig navnlig omkring Mercedes og Bohnstedt-Petersen. Mercedes lå i Hillerød og Bohnstedt-Petersen var nok den største importør i Danmark, fordi hun udover agenturet også ejede forhandlerne i samtlige de større byer. I Hillerød var familien kendt som meget specielle, for at sige det mildt. Faktisk blev min far og mor chikaneret ud af deres lejebolig den gamle Bohnstedt-Petersen, som havde købt ejendommen og det savværk, hvor Mercedes siden kom til at ligge.

    Men tilbage til æsken, som jo startede tråden. Jeg har haft en i gennem rigtig mange år og det jeg har fået oplyst er, at de blev delt ud som forhandlergaver på et tidspunkt. Ikke bare i Danmark, men over hele kloden. Min kommer fra USA. Jeg vil prøve at få en amerikansk samler til at skrive på Forum.

    peter

    #19394

    Hej Peter :
    Ja jeg har fundet nogen på ebay, men alle 280SL og de var tyske iøvrigt. Jeg mener at have haft en som knægt. Min far fungerede som rådg. ingeniør for ” den enarmede tyveknægt” Henru Petersen, da han skulle bygge eget nyt værksted i Nykøbing Sj. bla. grundet salg af Audi, samt ombygning af Tuse mejeri til mercedes værksted for lastbiler og Taxa. Så vit jeg husker tog sønnen sin kones navn — Hessel — og navnet pryder masser af MB forretninger i dag. HP – Henry Petersen midstede armen ved jernbane skinne sprængning under 2 krig.. Side spring men historierne vil ingen ende tage… Hi Hi — 😉
    Men det kunne nu være interessant at vidde helt precis hvorfor æsken er udkommet. Men når du siger i udlandet også, så hælder jeg meget til Mercedes-Benz eget 80 års jubilæum 1966.. Det kan ikke være 75 år i 1961, for bilen kom først i 1963. Har man lavet æsken fra juli 1965 til juli 1967 fx. så rammer man 230 – 250 og 280 modellerne.
    hilsen Hans Jørgen

    #19415
    peter frandsen
    Keymaster

    Hej Hans Jørgen

    Jeg tror du meget vel kan have ret i at æsken er kommet i anledning af et eller andet fx jubilæet i 1966.

    #19418
    Knut J Vognstølen
    Participant

    Jeg er enig i at denne esken kan være en eske som Mercedes forhandlerne ga ut SL’ene i.
    Har sett litt på esken min her nå, lurer på om jeg ikke har sett samme type eske på en eller annen Mercedes originaldel for en god del år siden.
    Knut

    #19419
    Stroget
    Participant

    Hello from USA – I am sorry I have to write in English. I have collected Tekno for many years now but do not know much about these B.P. boxes for the Tekno Mercedes. Mine have come from ebay in Europe mostly. I have some of the same ones you have and read the same http://bohnstedtpetersen.dk/history.htm website.

    Tekno were sold in the early years in the US – 1950s-1960s maybe, the old Dodge trucks, FIRE DEPT trucks, etc. Then at the end of the 1960s they showed up in high end toy stores – MPC and KIRK cars, etc. Some blister packs were sold but they are very rare.

    I have never heard of Mercedes Benz dealers giving or selling Tekno 1/43 copies of the cars ever in the US. I do not think Tekno did that with any American dealers. In the 1960-70s the 1/24 scale plastic promo was very popular in the US, not 1/43 metal. But I could be wrong!

    Hi Hi Knut, Ole, Peter! And Hans Jørgen – I’ve seen your name before! You all know a lot about Tekno. It is fun to learn their history and back ground, I think.

    #19427
    Ole Andreasen
    Participant

    Hej Alle. Så blev spændingen udløst, jeg modtog pakke fra Tyskland med den længe ventede Mercedes Benz 250 SL! Jeg blev gældelig overrasket, idet pakke indeholdt en meget fin bil i original æske og glæden blev bestemt ikke mindre af, at æsken var en 250 SL æske. Så med baggrund i jeres tidligere indlæg, samt det faktum, at det nu er bevist, at disse æsker findes i både 230- 250- og 280SL udgaven, vil jeg tillade mig, at sammenfatte det som værende meget tænkeligt, at æskerne er udgivet if. Mercedes Benz 80 års jubilæet i 1966 Mvh Ole A

    Attachments:
    #19434

    Hej Ole :
    Ja den er god nok — og det er en fin bil og æske der —
    Mht. hvordan æsken er udgivet, bliver så det næste. Jeg kunne forestille mig at Bohnstedt-Petersen har brugt den som reklame til gode kunder, osv. og måske er det Bohnstedt-Petersen der har bestildt den fra starten. Jeg kunne måske forestille mig at Tekno blot har udsendt nogle af disse æsker til udlandet, som et supliment til den eksisterende æske. Mht. Forhandler gaver tilkunder mv. var det Wiking der udførte modeller til VW, skala 1:43,5… Jeg ved ikke om de også leverede til Mercedes mf. Lego gjore et forsøg med en lign. VW boble omkr. 1960 til Danske forhandlere. Volvo fik fine store plastik biler fra Finland.
    En here tøjs forretning i Holbæk ( Rasmus ) gav små Lego biler til drengene, så det var DER man skulle købe tøj 😉 Rasmus havde en hel hylde i glasmondren med lego biler, så kunne man frit vælge.
    Hilsen
    Hans Jørgen

    #19438
    Ole Andreasen
    Participant

    Hej Hans Jørgen
    Ja, et besvaret spørgsmål, afføder flere andre! For når jeg nu ser på min nye flotte æske, fødes spørgsmålet: Hvorfor findes æsken med både “almindelig skrift” og med “sort” markering på endeflappen, med både 230SL-250SL-280Sl betegnelsen? Er det sorte tryk, enten et “eftertryk” eller blev der fabrikeret 2 udgaver af samme æske og hvis Ja, hvorfor så? Var æskerne tiltænkt flereformål (som du beskriver)?
    MVH ole A

    #19439

    Hej Ole :
    STROGET har en fin box med sort overtryk… Kunne det evt. være efter trykt fx. for at få en 250SL box til at passe til en 280SL model ? Jeg har ikke forstand på trykning, men ser umiddelbart et problem i den hvide tekst. Måske kan et trykkeri godt trykke hvidt på farvet bund ?
    Jeg tænker at æsken måske har været i overskud med 230-250SL mærkning. Man har lavet et overtryk for at opbruge lageret. Er det så kun 280SL der har dette overtryk, eller er det også 250SL ? Og vi er ude i to æske typer vis det gælder 230SL også, måske til to forskellige formål.
    mvh
    Hans Jørgen

    #19440
    Ole Andreasen
    Participant

    Hej Hans Jørgen. Ja det er nemlig det der er problemet. Jeg har set æskerne med sort tryk i alle tre udgaver (230SL-250SL- og 280SL)?
    Jeg mener at kunne husk, at Knut har en æske med sort markering i 230 SL udgaven MVH Ole A

    • Dette svar blev ændret 12 years, 2 months siden af Ole Andreasen.
    #19442

    NÅ ! —- SÅ HAR VI TO ÆSKER — Kan den ene være Dansk/nordisk og den anden GB/D/F fx. ? her tænker jeg på en evt. samlevejledning og anden tekst på æsken. Man ville nemt kunne se forskel på enden, og sende de rigtige biler de rigtige steder hend.
    mvh
    Hans Jørgen

    #19443
    Knut J Vognstølen
    Participant

    Min eske til 230SL er lik den Ole har fått med sin 250SL.
    Er det da kun 280SL eske der det er sort bakgrunn på modellbetegnelsen?
    Ole, kan vi få et bilde av 250’ene? 🙂
    Jeg venter på en stk 250, legger ut bilde av mine 2 så snart den siste er kommet i posten. Jeg har helt andre esker til begge mine 250. 🙂

    #19444
    Ole Andreasen
    Participant

    Hej Hans Jørgen Jeg ved snart ikke, for det er jo fakta, at æskerne findes med sort/hvid tryk i 230SL,250SL og 280SL,på endeflappen, men jeg har indtil nu kun set min egen i “alm.” tryk som 250 SL, så indtil jeg finder et bevis på, at det alm. tryk også findes i 230SL 0g 280SL må begrundelsen for æskernes udseende stå lidt i uvidshed men, hvis æsken kun findes med alm. tryk i 250 SL udgaven, ja så kunne det godt tyde på, at de sorte tryk er overtryk, for derved at kunne bruge æskerne til alle tre varianter Mvh Ole A

    #19447
    Ole Andreasen
    Participant

    Hej Knut. Jeg ved ikke om der har været forskel på i hvilket lande Tekno har markedsført de enkelte varianter, jeg tror det faktisk ikke, men hvis vi tager de sorte modeller, både 230-250 og 280 så syntes jeg, at de oftest findes /ses på eBay F og USA.
    De hvide 250 SL syntes jeg oftes kommer på eBay. de og ret ofte som Walco MVH Ole A

    • Dette svar blev ændret 12 years, 2 months siden af Ole Andreasen.
    #19449
    Ole Andreasen
    Participant

    Hej Knut.. Billedet er det der er øverst på denne side! Det er min sidste 250 SL og det er denne teksttype vi efterlyser i 230SL og 280SL varianten. Har du æsker med denne type tekst? MVH Ole A
    Knut kune du ikke lægge et billede af dine æsker!

    • Dette svar blev ændret 12 years, 2 months siden af Ole Andreasen.
Viser 25 indlæg - 1 til 25 (af 30 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.