Teknobiler og andet gammelt legetøj › Fora › Teknobiler › Skift til pænere hjul.
- This topic has 5 svar, 4 stemmer, and was last updated 5 days, 4 hours siden by
Hans Jørgen Wagner.
- ForfatterIndlæg
- december 8, 2024 kl. 20:27 #99974
Kim Bjarne Sørensen
ParticipantHej alle.
Jeg har aldrig været særlig vild med SUPERFAST-Hjul fra Matchbox, WHIZZWHEELS fra Corgi Toys eller lignende. Derfor er jeg begyndt at skifte hjul på nogen af mine biler. Jeg er startet med min orange VW 1200, som nu har fået trådhjul. Der efter har jeg skiftet hjul på min gule mini Cooper S. Hjulene bliver taget fra biler i skrotkassen som har for mange mangler til at de kan renoveres. de får alle nye dæk, og så er de fine igen, og under alle omstændigheder pænere end de oprindelige WHIZZWHEELS. Her under er lidt billeder, også af lidt biler som skal have samme tur en gang i fremtiden.Jeg vil dog ikke skifte hjul på mine små Lesney biler. Der skal jo være nogen som kan køre på Matchbox-banen.
MVH Kim B S.
- Dette emne blev ændret 1 months siden af
Kim Bjarne Sørensen.
- Dette emne blev ændret 1 months siden af
Kim Bjarne Sørensen.
Attachments:
december 9, 2024 kl. 09:19 #99981Bahama
ParticipantForstærker du så affjedringen nu du er igang? (VW og Capri) de plejer altid at gå i ophænget
december 9, 2024 kl. 11:35 #99986Kim Bjarne Sørensen
ParticipantJa, det er tit nødvendigt på Corgi Toys bilerne.
Jeg har faktisk i øjeblikket åbnet en rød Ford Capri, hvor ophænget/affjedringen er knækket, som jeg skal finde en løsning på.
Og VWen hang faktisk noget med bagenden.MVH Kim B S.
- Dette svar blev ændret 1 months siden af
Kim Bjarne Sørensen.
december 9, 2024 kl. 13:05 #99988Bertel Pedersen
ParticipantHej Kim BS.
Jeg har heller aldrig været større fan af Superfast/Wizzvheels, så dit hjulskift er helt fint med mig.
Mvh. Berteljanuar 3, 2025 kl. 20:50 #100429Kim Bjarne Sørensen
ParticipantHej alle.
Her kommer lige billeder af mine 2 Ford Capri modeller efter at den røde har fået trådhjul og affjedringen er blevet forbedret med lidt fjedrestål, som jeg fandt i en skrotbil, som ellers ikke var noget værd. Men et godt eksempel på at man skal passe på hvad man smider ud. Der er næsten altid noget som kan bruges på et eller andet tidspunkt.MVH Kim B S.
Attachments:
januar 8, 2025 kl. 05:13 #100461Hans Jørgen Wagner
ParticipantAffjedring kan laves af et stykke skumgummi fx. fra en grydesvamp, der trykkes ind i bilen…På nogen biler særligt Corgi og Dinky med plastik fjedre, kan man skubbe en rund fjeder ind bag hjulet og ind under interiøret, og meget gerne ud over forakslen også, og helst i begge sider. Det har jeg selv gjort på både Porsche Carrera og andre. Man er fri for at adskille pæne biler… Flad fjeder stål kan man få fra pakkebånd… Det findes som plastik i forskellige tykkelser og egner sig til bla. små biler… Flade metal pakke bånd kan bruges i dinky, corgi og tekno biler. Ganske udemærket og kan klippes til med en billig metal saks… Rundt fjederstål/Pianotråd finder man fx til små biler måske også til hotwheels aksler fra fx. osteskæren (aksel enden laves med en lille plastik perle) lidt kraftigere fjedre kan fx. findes som den spiral der er inde i en plast slange til emhætter. Og lidt kraftigere end det kan findes som samle klemmer bag på billige køkkenure.
Aksler kan findes lige så mange steder. Men har man en smed eller VVS´r i nærheden så findes der svejsetråd i utallige tykkelser, og det er rigeligt stabilt til de små aksler. Den ene ende slår man til med en dorn. Skal akslen være monteret i modellen med hjul inden den anden ende kan afsluttes så kan man forsigtigt slå med en lille hammer langs kanten af enden på akslen. Der skal ikke så meget til, så et par hammerslag i kanten er nok til at holde hjulene på plads. Det vanskelige er at holde modellen og samtidig holde den færdige aksel på et modhold, og samtidig styre en lille hammer 😉
Flagstænger, pejlestænger og nitter kan langt hen ad vejen findes i afdelingen for rundhovede søm. De skal bare tilpasses i længden med en skævbider. Faktisk har jeg lavet hængsler/palen i blik vogne med ståltråd. Der er jo ingen belastning så det holder fint i fuld højde. - Dette emne blev ændret 1 months siden af
- ForfatterIndlæg
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.