Teknobiler og andet gammelt legetøj › Fora › Teknobiler › Maling til Svensk räddningstjänst
- This topic has 5 svar, 3 stemmer, and was last updated 11 years, 8 months siden by
Rene Olsen.
- ForfatterIndlæg
- maj 8, 2014 kl. 19:48 #22685
Rene Olsen
ParticipantEr der nogen der ved hvad den blå farve hedder. på svensk räddningstjänst jeg har et motip farvekort men har svært ved at finde farven fra teknobogen Mvh.
maj 9, 2014 kl. 21:23 #22686Anonym
Inactiveder er nogle gode billeder under Peter Frandsens billedgalleri.
Der er også et indblik i historien om modellen mmHvis jeg skulle male sådan en, ville jeg feks bruge
Humbrol nr 15 midnightblue
Det er faktisk svært at finde gode farve fotos af den virkelige model, jeg er knap nok klar over farven selv om jeg har været ansat i et redningskorps og har set utrolig mange virkelige vogne.
AT regne med et trykt farvefoto,(som i en bog) tænker jeg er
umulig. Det er svært at se hvor mørk/lys farven er, jeg tror dog
dem du ser her må været sådan som de var.maj 10, 2014 kl. 11:04 #22687peter frandsen
KeymasterHej Rene
Den er lysere end man tror. De fleste reprobiler jeg har set er for mørke. Jeg har fundet en trailer som er samme farve. Den kan jeg godt sende til dig, bare du sender den retur igen.
Mvh
Peter
maj 10, 2014 kl. 18:02 #22688Rene Olsen
ParticipantHej Peter
Det er meget venligt af dig ,men er ikke lettere at jeg kommer til dig med farvekortet.Mvhmaj 25, 2014 kl. 10:12 #22886Rene Olsen
ParticipantHej jeg har en farve til Svensk räddningstjänst den blå det er Motip nr. 44940. jeg syntes den er god. I Sadolin farver i Glostrup kan man,hvis man selv har farven,få farven blandet på spray. Mvh R.Olsen
maj 25, 2014 kl. 10:25 #22887Rene Olsen
ParticipantJeg sender et billede med. Mvh R.Olsen
Attachments:
- ForfatterIndlæg
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
