Anders And & Co

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #83313

    Jeg har arvet en stak Anders And blade og sidder og kikker efter div. reklamer til brug for skriverier. Og så dukker der nogen op der også kan være Tekno interessante… Fx Scania pulver transporteren som AutoJaune bla vil skrive om i sit næste blok indlæg… Den og de andre viste var nye for Marts måned 1967…Algrema-Tekno kommer forbi med en konkurrence reklame i 1970 med både biler og dukker…. Algrema er der igen i 1 1971 med Pusle dukken og lillebror bobo… Tekno nyheder for september 1968 er fx. Volvo lastbil og Mustang….

    Lidt uden for Tekno har vi en reklame fra 1967 for IMPY modeller…

    1977 reklame for Herbie goes to Monte Carlo

    #83322

    Hovsa Hovsa — Herbie – Tekno 819H er sørme med i konkurrence reklamen fra 1971, og i tror æske nr. 2 den uden særlige Herbie film billeder men med blå inder æske der har den røde enkle tekst – Herbie the love bug – SÅ blev den æske officiel.. Æske 3 der blot står Herbie på ende flapperne af er så nok eftersamlede biler og æsker… Det var lidt tilfældigt jeg lige fik set det….

    En rød Scania-Vabis — Den gule Shell tankvogn får jeg til en Volvo. men det er uhyggeligt svært at se. Mener Scania-Vabis modellen var med sovekabine og fjedre i 1971.

    #83717
    Stroget
    Participant

    Great color ads from Anders And – tak for posting!

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.