Personbiler i samme skala ??

Teknobiler og andet gammelt legetøj Fora Teknobiler Personbiler i samme skala ??

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #49716
    Flemming Rasch
    Participant

    Hej alle i kloge mennesker
    Er der nogen som har et gæt på hvilken personbiler som passer i skala til Falck Ford V8 ??
    Mit gæt er VW (805) Opel Record olympia,Llod ??
    Mvh
    Flemming
    Ms Super

    #49721

    Hej Flemming :
    Jeg tror Lloydén er en skala større. Den er for ny. Den står noteret med original længde 3.355,00 mm. Så dividere du modellens længde op i det tal og får skalaen— Jeg har forstået det sådan at Erik Spon, lavede biler i skala 1:43,5. og iøvrigt meget mere korrekte end de gamle modeller måske lige bortset fra Ford V8, der er temmeligt præcis.
    Jeg kunne starte med de to sidste afsnit, men synes der bør være en forklaring med når vi er inde og rode med skalaer. Som legetøj passer alle Teknobilerne vel igrunden oki fint sammen. Lastbiler 1:50 og personbiler 1:43,3.

    Ford V8 lastbilen er fra 1940 som Tekno bil. Dvs. at den sådan set er sat op til at skulle være bedre end de daværende eksisterende legetøjsbiler, bla. de Danske men absolut også dem fra Märklin og Dinky. Sådan som Tekno jo også gjore med blikbilerne. Dinky som var først med de små støbte biler, havde vist at de var succesrige, som selvstændigt legetøj, og ikke kun som tilbehør for bliktog i skala O.
    Skala O er forskellig. Der er bla. Eupæisk skala O, USA skala O og der er Engelsk skala O… det svinger faktisk mellen 1:100 og 1:76… Fleishmann HO, bil togvogne kørte med plastik biler fra Hammer plast i skala 1:76 for at gøre forviringen total, så gjore Italienske Rivarossi noget lignende, og I.N.G.A.P.´s små 1:76 plastik biler kaldes også HO. Samtidige Wiking biler er skala 1:90.

    Der er alså noget forvirring om skala HO.( HO = Halve O ) Men den europæiske skala HO bliver fastlagt omkring 1950 som 1:87. Dermed vælger E. Spon at lave biler i dobbelt HO, størrelse, nemlig skala O svarende til 1:43,5. (43,5+43,5 = 87 svarende til HO, 1:87)

    Da Ford V8 lastbilen er fra 1940 tror jeg, vi kan regne med at man har anvendt den Engelske skala O, hvilket er ca. 1:48, og alså samme skala som Dinky brugte.

    Jeg har på et tidspunkt rendt døre op og stolper ned, og søgt i hele verden ikke mindst på internettet, for at få nogen konkrete mål på en “barrol” Ford lastbil. resultatet bliver ca. 1:48.
    Skal noget passe til den vil det nok være Triangel, Dodge/Duick, Buick, Packard, Ford FK1000, Opel Olympia Rekord, Jaguar XK120, Alfa-Romeo, Ferguson, Mercury, VW oval og de gamle VW rubrød. Jeg ved faktisk ikke om Vilmers store militær lastbiler har en skala, men de kunne måske også passe. (Tekno mini Dodge (Chevrolet) er skala 1:65)

    Ford V8 lastbilen er den dansk byggede version af den Tyske 1937/38 Ford V8, 1-3 tons lastbil (Dansk Ford byggede Tyske Ford biler fra 1934)

    Hilsen
    Hans Jørgen

    #49760
    Flemming Rasch
    Participant

    Hej Hans Jørgen
    Tak for dit uddybende svar 👍
    Mvh
    Flemming
    Ms Super

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.